Monitoring składowisk odpadów, badanie jakości powietrza czy gleby — gdzie szukać takich usług?
Skażenie środowiska jest faktem, w dodatku sytuacja nieustannie się pogarsza. Chyba już każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest jego ochrona, w dodatku na wszystkich możliwych poziomach. Z tym też wiąże się obowiązek przeprowadzania różnego rodzaju testów, sprawdzających jakość wody, powietrza czy gleby, co ma na celu odpowiednie reagowanie w razie potrzeby. Takie analizy przydają się też do zapewnienia bezpieczeństwa ludziom — a skażenie środowiska czy zanieczyszczenie powietrza daje konkretne, złe rezultaty, widoczne praktycznie od razu. Sprawdź, kto może pomóc w trzymaniu takich problemów w ryzach za pomocą odpowiednich analiz i innych badań.
Środowisko, zdrowie, bezpieczeństwo
Wartości te są ze sobą ściśle związane. Bez czystego środowiska nie ma zdrowia, a ludzie codziennie je zanieczyszczają, co sprawia, że oddychają zanieczyszczonym powietrzem, piją skażoną wodę, żywią się kiepskimi pokarmami itd. Co można z tym zrobić? Bardzo wiele, a nawet trzeba podejmować odpowiednie działania, gdyż kwestie te są drobiazgowo regulowane przez prawo. Na każdym obywatelu spoczywa obowiązek oddawania śmieci, często też ich odpowiedniego segregowania. Jeszcze więcej obowiązków mają podmioty takie jak zakłady przemysłowe czy firmy działające w branży gospodarowania odpadami. W ich przypadku niezbędny może być na przykład monitoring składowisk odpadów czy poddawanie systematycznej analizie ścieków oraz osadów z nich wykorzystywanych do rekultywacji gleb. Takie czynności i wiele innych, związanych z pomiarami poszczególnych czynników w środowisku oraz zdrowiem i bezpieczeństwem, można powierzać laboratoriom z branży EHS.
Co można dzięki temu zyskać?
Przeprowadzanie badań powietrza, wody czy gleby ma na celu oczywiście sprawdzenie, czy są one bezpieczne, czy zawarte w nich szkodliwe substancje i związki nie przekraczają dopuszczalnych, bezpiecznych norm. W przeciwnym razie podejmuje się odpowiednie kroki. Dlatego ważne jest, by takie testy przeprowadzać systematycznie lub wówczas, gdy zauważy się niekorzystne zmiany, na przykład koloru, smaku czy zapachu wody pitnej. Badanie mikrobiologiczne powietrza pozwala uniknąć kontaktu z alergenami czy drobnoustrojami chorobotwórczymi — oczywiście pod warunkiem, że na bazie uzyskanych wyników wdroży się odpowiednie rozwiązania. Monitoring śmietnisk, powierzony profesjonalistom, znacznie odciąża zaś prowadzące je podmioty.