Noże balistyczne – w których krajach są zakazane?

Noże balistyczne – w których krajach są zakazane?

Wiele broni i elementów wyposażenia żołnierzy budziło kontrowersje. Wśród nich były m.in. amunicja dum-dum, jak i ząbkowane głownie pałaszy, jakie okryły się niesławą m.in. podczas I wojny światowej. Współcześnie takim przyrządem jest nóż balistyczny. Dlaczego doczekał się on zakazu w wybranych krajach? Dowiedz się o tym poniżej.

Czym jest nóż balistyczny?

Na wstępie warto wyjaśnić, co to za sprzęt. Nożem balistycznym nazywa się rodzaj broni białej, w której ostrze wystrzeliwuje w wybranym kierunku. W większości przypadków wykorzystuje się mechanizm sprężynowy – silna sprężyna, ukryta w uchwycie, zostaje ściśnięta i zabezpieczona zatrzaskiem. Ten zwalnia się przez naciśnięcie spustu. Oprócz tych modeli powstały także warianty wykorzystujące sprężone gazy, jak i energię spalania ładunku prochowego ze ślepych nabojów.

Taki nóż balistyczny mógł razić przeciwnika w odległości 5-6 metrów od strzelca. Sama głownia miała osiągać prędkość do 63 km/h. Potencjalnie więc była to zabójcza broń na krótkich dystansach.

Gdzie noże balistyczne są zakazane?

W niektórych krajach sprzęt ten został uznany za śmiertelne niebezpieczeństwo. Na fali doniesień, że jego ostrze jest w stanie przebić się przez kamizelkę kuloodporną, z jakiej korzysta amerykańska policja, krótka kariera tych produktów na rynku komercyjnym w USA została zakończona przez prawo przemycone w ustawie związanej z zakazem handlu narkotykami. Oficjalnie nie można używać ani sprzedawać tej broni, a w wybranych stanach – nawet jej posiadać.

Inny kraj, gdzie tego typu wyposażenie jest absolutnie zakazane, to Wielka Brytania. Nie wynika to jednak z samego przekonania o niebezpieczeństwie użycia takiego urządzenia, ale restrykcyjnej polityki co do broni białej w ogóle. W UK zabrania się posiadania przy sobie jakichkolwiek potencjalnie ofensywnych ostrzy.

Status prawny noży balistycznych w Polsce

Oficjalnie nie ma żadnych ograniczeń jeśli chodzi o handel czy posiadanie tego typu broni. W niektórych sklepach i na aukcjach wciąż można ją nabyć. Istnieje jednak niewielkie prawdopodobieństwo, żeby było to wyposażenie o zdolności bojowej czy nawet treningowej. Zdecydowanie lepiej wybrać klasyczne noże do rzucania.