Żółw grecki – zadeklarowany i wymagający wegetarianin

Żółw grecki – zadeklarowany i wymagający wegetarianin

Pancerne gady występują na całym globie i mają zróżnicowaną dietę. Także w Europie nie brakuje żółwi, a odmiana grecka to dumna gromada przedstawicieli tej rodziny. Czym się one żywią? Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o ich menu, również m.in. o tym, czego powinny unikać – zapoznaj się z poniższym artykułem.

Żółw grecki – nie tylko z Grecji

Choć nazwa wskazuje, że zwierzę to pochodzi z Półwyspu Peloponeskiego, to w rzeczywistości występuje ono na znacznie szerszym obszarze. Można je spotkać w niemal całych południowych Bałkanach, na Półwyspie Apenińskim, Sycylii, Sardynii, na zachodnich wybrzeżach Turcji i wschodnich Hiszpanii. Upodobało sobie środowisko suchych, dość widnych lasów, gdzie nie brakuje mu pożywienia… A co tego rodzaju żółw je?

Podstawowe menu tego gatunku

Jak twierdzą specjaliści, żółw grecki to istota wybitnie roślinożerna, na co wskazuje m.in. stosunek długości jelita grubego (dłuższego) od cienkiego (zdecydowanie krótszego). W warunkach naturalnych gad ten to żywi się roślinami polnymi, w tym m.in. mniszkiem lekarskim, babkami – szerokolistną i lancetowatą – oraz koniczyną. W niewoli karmi się go również m.in. liśćmi truskawek i porzeczek. Bardzo ważne jest to, by wraz z pożywieniem przyjmował jak najwięcej błonnika i wapnia.

Czego nie powinien jeść, a co zdecydowanie omijać

Przedstawiciele tego gatunku nie powinni jeść warzyw ani owoców – są dla nich zbyt kaloryczne. Co więcej – żółw grecki nie może spożywać roślin kapustnych, gdyż są bogate w szczawiany i mogą prowadzić do odwapnienia i innych chorób kości. Pod żadnym pozorem nie mogą też jeść mięsa!

Żółw grecki – czy jego hodowla jest możliwa?

Gada tego cenią miłośnicy hodowli egzotycznych zwierząt. Jednak fakt ten budzi nieco kontrowersji, gdyż handel tymi żółwiami jest regulowany międzynarodowymi umowami dotyczącymi obrotu wybranymi gatunkami. Niemniej w Polsce często można spotkać się z fanami hodowania ich jako pupili… Choć zwierzęta te nie przywiązują się do człowieka.